Uskrs - Vazam

Uskrs je najveći i najstariji blagdan kršćanstva. Kršćani slave uskrsnuće svoga Gospodina – Isusa Krista. Po evanđelju ono se dogodilo u okvirima ondašnje židovske Pashe. Stoga se, kao i Pasha, slavi svake godine u doba punog mjeseca, neposredno iza proljetne ravnodnevnice.
Osnovna poruka kršćanske vjere jest Kristovo uskrsnuće kao zalog našega uskrsnuća. To je temeljni događaj koji do kraja osmišljava svaki ljudski život i cijelu povijest čovječanstva. Bez toga uskrsnuća, koje jamči vječnu budućnost svake ljudske osobe i svih pravih stvorenih vrijednosti, posljednja bi riječ u svakom životu i u cijelom razvoju svemira pripadala smrti, a svako bi se ljudsko zauzimanje pretvaralo u više ili manje bogatu i plemenitu, ali uvijek bezizlaznu egzistencijalističku avanturu. Zato biti kršćanin znači ponajprije vjerovati da je Bog Isusa, koga su ljudi razapeli, uskrisio i učinio Gospodarom svega stvorenoga. Krist je početak novoga svijeta u kojem mi sada živimo i koga ostvarujemo, a njegova punina je život vječni.
"Danas Bog po svome Jedincu pobijedi smrt i nama otvori pristup u vječni život" (Uskrsna molitva). Taj danas trajno odzvanja u svim liturgijskim slavljima, a njegovo osuvremenje posebno slavimo u vazmeno vrijeme i ugrađujemo kroz sve svoje napore i zalaganje u osobni život i život svijeta. Kristovo uskrsnuće je jezgra svega propovijedanja. Ono je bilo pripravljano kroz cijeli Stari zavjet, a kad je jednom ostvareno, sva kršćanska pokoljenja riječju i životom svjedoče za tu temeljnu istinu povijesti – Krist je uskrsnuo, s njime i mi neprestano uskrsavamo.
Prvo svjedočanstvo za uskrsloga Krista dali su njegovi učenici. Prema Djelima apostolskim, kršćanska se zajednica na toj činjenici i na vjernosti uskrslome Kristu zasniva, razvija i širi. Potrebno je i danas, da svi članovi Crkve, stave vjeru u središte svoga života, u nazočnost i djelotvornost uskrslog Krista. Premda kršćani sav svoj život prožimlju vjerom u uskrslog Gospodina, vazmeno vrijeme je posebna prigoda za to. Zbog toga se i prema obnovljenom redu krštenja odraslih ovo vrijeme zove "vrijeme mistagogije", vrijeme kad se novokrštenicima, a i svima ostalima dublje izlažu otajstva spasenja uskrsloga Krista.
Liturgijska se slavlja ovog vremena, osobito u čitanjima svetopisamskih tekstova usredotočuju na poruku koju navješćuju: Isus Krist, Gospodin, umro je i uskrsnuo za spas svijeta. Tako se s pravom može reći da čitanja u vazmeno vrijeme izlažu bit kršćanske vjere.
Što zapravo znači, toliko naglašavano uskrsnuće Isusa Krista; kako ga objasniti i barem malo približiti našoj ljudskoj logici?!
Isus je uskrsnuo, prvi u povijesti svijeta. On nije oživio poput Lazara, nego je njegovo tijelo uskrslo, a to znači preobraženo, oslobođeno od raspadanja, smrti i bolesti. Nad njim stari bezbožni svijet nema nikakvu vlast. To je, dakle, spas ljudskog tijela i ljudske naravi od bilo kakvog raspadanja i uništavanja. Isusovo je tijelo produhovljeno i preobraženo Duhom Božjim, ne bilo kakvim, ni bilo kojim duhom. To je naprosto Božje djelo, koje ostaje zauvijek. Punina koja traje čitavu vječnost, savršeni sklad naravi, prirode, prijateljstva Boga i čovjeka, materije i duha.
Isus, dakle, nije oživio da živi negdje na zemlji. Time se ne bi dogodilo ništa novo u ljudskoj povijesti i prirodi. On je preobrazio ljudsku narav, otvorio vrata za preobrazbu čitave prirode, svakog čovjeka, cijelog čovječanstva i ljudske povijesti. To znači da je oduzeo mogućnost da pakao, Sotona, grijeh i smrt imaju vlast nad čovjekom. Snaga uskrsnuća je u nama, a udijeljena nam je po krštenju.
Uskrs ne znači da je Isus nekamo otišao od nas. On je upravo ostao među nama, no nije prisutan na naš, tjelesni način, ne zauzima neki prostor nego istovremeno zauzima sve prostore, čitav kod svakog čovjeka, istovremeno na nebu i na zemlji.
On sjedi zdesna Bogu, a to znači da kao čovjek ima svu vlast nad nebom i nad zemljom. Po tim činjenicama vidimo kakvu veličanstvenu perspektivu i život u izobilju imamo. Zato Uskrs doista trebamo slaviti, radosni i nošeni spoznajom da nismo podložni smrti, raspadanju, umiranju i zlu. Nijedan neprijatelj čovjeka i čovječanstva nema vlast nad nama, uvijek smo u Božjoj ruci i konačna pobjeda je naša. Posljednju riječ ima Uskrs.
Aleluja je uzvik koji u vazmenom vremenu najviše odzvanja i ori se čitavim kršćanskim svijetom. On znači: Slavite Gospodina. To je poziv na radosno klicanje, na podizanje glasa i srca k Bogu u znak zahvalnosti. Stvorio nas je, otkupio i vodi nas u neizrecivu baštinu života koja nikada ne može prestati.
 
Tomislav Subotičanec
 1. NAJNOVIJE
 2. NAJČITANIJE
 • Obilježavanje žrtve Vukovara, grada heroja
  Obilježavanje žrtve Vukovara, grada heroja  
 • Tijelovo
  Tijelovo Na blagdan Tijelova, više no obično, naše misli zaokuplja presveta Euharistija. Neizmjerna ljubav i svemoć našega Spasitelja stvorile su jedinstven način Božje prisutnosti među nama ljudima: pod prilikama kruha i vina. Isus u Hostiji naš je Božanski Emanuel – Bog s nama; On je hrana naše duše i zalog vječnoga života. On je Svećenik i Žrtva koja se svakodnevno preko ruku novozavjetnih službenika oltara prinosi svom nebeskom Ocu.Ukoliko sudjelujemo na euharistijskoj gozbi, mi činimo jedno…
 • Kumstvo
  Kumstvo U pastoralu sakramenata krštenja, potvrde i ženidbe, gotovo svakodnevno se susrećemo s problematikom kumstva i kumovanja. Velik broj vjernika nije upućen te nažalost ne razumije ulogu i značenje osobe kuma/e prilikom slavljenja sakramenata, a još manje njegove dužnosti i obaveze koje bi imao/la obavljati tijekom čitavoga života. Odatle proizlaze brojne poteškoće, problemi, nesporazumi, a nerijetko i traume koje nastaju u trenutku kada postane jasno da osoba koja je ˝odabrana˝ ne može biti kum/a, jer za…
 • "Kao što Crkva 'čini' Euharistiju, tako Euharistija 'čini' Crkvu." - Papa Ivan Pavao II.
  "Kao što Crkva 'čini' Euharistiju, tako Euharistija 'čini' Crkvu." - Papa Ivan Pavao II. Drugi vatikanski sabor u svojim konstitucijama ("Konstitucija o svetoj liturgiji" i "Dogmatska konstitucija o Crkvi") govori o Euharistiji kao o središnjem sakramentu Crkve, iz kojega izviru svi ostali i crpe svoju djelotvornost i snagu.U duhu ovih misli, dolazimo i do onog najvažnijeg zaključka da se svaka župna zajednica prvenstveno ostvaruje u euharistijskom okupljanju. Srce župnoga života i najviši cilj svega pastoralnoga djelovanja u župi, jest nedjeljni euharistijski sastanak s uskrslim Kristom Gospodinom. U tom susretu…
 • Odricanje i žrtva u vremenu Korizme
  Odricanje i žrtva u vremenu Korizme Na Pepelnicu ili čistu srijedu, u Katoličkoj crkvi započinje Korizma, četrdesetdnevna priprava za Uskrs. Tijekom Korizme svi smo pozvani na neke pozitivne promjene u našim životima. Nad svima nama lebdi Isusova riječ: ''Kraljevstvo Božje je pred vratima, obratite se i vjerujte Radosnoj vijesti“.Što za nas kršćane znači obraćenje? Za obraćenje možemo reći da je mijenjanje puta, smjera; micanje od onoga što je zlo i okretanje k Bogu. Ono uključuje i nutarnju i vanjsku promjenu –…
 • Odredbe o postu i nemrsu u Zagrebačkoj nadbiskupiji
  Odredbe o postu i nemrsu u Zagrebačkoj nadbiskupiji Prema kanonskim odredbama i odluci zagrebačkog nadbiskupa kardinala Josipa Bozanića o postu i nemrsu u Zagrebačkoj nadbiskupiji u 2017. godini, ističemo sljedeće:Katoličkim vjernicima preporučuje se post i molitva, posebno petkom, kao dragocjeno sredstvo na putu zajedništva s Bogom i služenja braći ljudima. Stoga je važno da svećenici povremeno na to podsjete župljane i protumače im kršćansko značenje molitve i posta.POST i NEMRS obvezuju vjernike na Pepelnicu i Veliki petak. Uzdržavanje od mesne ili druge hrane…
 • Riječ Božja u Korizmi
  Riječ Božja u Korizmi Korizma je priprava za temeljni blagdan kršćana: USKRS. U njemu je sažeta osnovna zbilja kršćanske vjere - vazmeno otajstvo. Krist je nadvladao smrt, a s njome mržnju, zloću i grijeh i očitovao se kao Pobjednik. Zbog toga su od davnine u vazmenoj noći pripravnici na krštenje primali sakrament krštenja i tako su svjesno prianjali uz Krista i dali se na put koji je on zacrtao svojim životom.I danas, kada u našoj sredini ima još uvijek…
 • Uskrs - Vazam
  Uskrs - Vazam Uskrs je najveći i najstariji blagdan kršćanstva. Kršćani slave uskrsnuće svoga Gospodina – Isusa Krista. Po evanđelju ono se dogodilo u okvirima ondašnje židovske Pashe. Stoga se, kao i Pasha, slavi svake godine u doba punog mjeseca, neposredno iza proljetne ravnodnevnice. Osnovna poruka kršćanske vjere jest Kristovo uskrsnuće kao zalog našega uskrsnuća. To je temeljni događaj koji do kraja osmišljava svaki ljudski život i cijelu povijest čovječanstva. Bez toga uskrsnuća, koje jamči vječnu budućnost svake…
 • Veliki ili Sveti četvrtak
  Veliki ili Sveti četvrtak Veliki ili Sveti četvrtak je spomendan ustanovljenja presvete euharistijske žrtve i gozbe te svećeničkoga reda. Ujedno je to dan kad je Gospodin svojim učenicima dao “novu zapovijed” - da se međusobno ljube kao što je on ljubio njih. Sve se to zbilo na posljednjoj večeri za vrijeme blagovanja vazmenog janjeta. Stoga je na Veliki četvrtak služba Božja prožeta sjećanjem na ta velika otajstva. U svakoj crkvi redovito se prikazuje samo jedna sveta misa. Pod njom…
 • Kako biti dobar roditelj
  Kako biti dobar roditelj Roditeljstvo, odnosno odgajanje djece sigurno je jedno od najljepših ali i najzahtjevnijih iskustava koje ljudsko biće može imati. Činom rođenja djeteta mi postajemo roditelji, a da za to prethodno nismo stekli nikakvu kvalifikaciju. Znači, počinjemo obavljati nešto u čemu nemamo iskustvo. Stoga  često preuzimamo modele ponašanja i odgoja kako su se ponašali naši roditelji prema nama. Najčešće upravo one obrasce za koje smo mislili da nikad nećemo primjenjivati u odgoju svoje djece primjenjujemo vrlo često,…