Proslavljen dan župe, blagdan sv. Kvirina

Zagrebačka župa sv. Kvirina, biskupa i mučenika proslavila je u ponedjeljak, 4. lipnja, blagdan svog nebeskog zaštitnika. Tijekom devetnaest godina postojanja župe župni je blagdan uvijek prilika za župno zajedništvo. Iznimka nije bila ni ove godine. Samoj župnoj proslavi prethodila je trodnevna priprava. Prvoga dana trodnevnice, u petak 1. lipnja, svetu misu je predslavio vlč. mr. Milan Dančuo, upravitelj župe Krista kralja na Trnju i profesor liturgike. Pjesmom su euharistijsko slavlje animirali članovi zajednice Neokatekumenskog puta koji su nakon mise predstavili zajednicu i dali svjedočanstvo života unutar zajednice. Drugoga dana trodnevnice, u subotu 2. lipnja, euharistijsko slavlje predslavio je vlč. Ivan Valentić, povjerenik za mlade Zagrebačke nadbiskupije, a pjesmom je pratio zbor mladih Esprit, župe sv. Blaža iz Zagreba. Nakon euharistijskog slavlja školska djeca koja pohađaju zagrebačke glazbene škole kratkim su koncertom upotpunili i uljepšali večer. Trećeg dana trodnevnice, u nedjelju 3. lipnja, euharistijsko slavlje predslavio je p. Tvrtko Barun, voditelj isusovačke službe za izbjeglice. Nakon svete mise dječji mandolinski sastav članova obitelji Barun održao je koncert dalmatinskih klapskih pjesama kao prigodni dar povodom blagdana sv. Kvirina.

DSC_5100.JPG

Svečano koncelebrirano euharistijsko slavlje povodom dana župe predslavio je dr. Tomislav Markić, ravnatelj ureda HBK za hrvatsku inozemnu pastvu. U svojoj homiliji istaknuo je kako je kršćanska vjera dar ali i obaveza te smo ponekad, u različitim vremenskim prilikama i neprilikama, dužni to i pokazati, baš poput svetog Kvirina. Ponekad je ta cijena previsoka ali kada je u pitanju vjera kao ideal- ona nikad ne gubi svoju vrijednost.

U svojoj zahvali na kraju svečanog euharistijskog slavlja upravitelj župe Vladimir Kerečeni posebno se osvrnuo na zajedništvo koje ostvarujemo kao dio župne zajednice, od najmlađih do starijih, istaknuvši kako se takvi trenutci pamte. Pročitane su i prigodne čestitke povodom dana župe koje su uputili Predsjednica Republike Hrvatske gđa Kolinda Grabar-Kitarović i gradonačelnik grada Zagreba g. Milan Bandić. Nakon euharistijskog zajedništva uslijedilo je zajedništvo kod stola u prostoru župne vjeronaučne dvorane za sve prisutne župljane i njihove goste.

Darka Hamel, župna medijska suradnica

DSC_5084.JPG

 1. NAJNOVIJE
 2. NAJČITANIJE
 • Župni listić tijekom božićnog vremena i raspored blagoslova obitelji
  Župni listić tijekom božićnog vremena i raspored blagoslova obitelji   Dragi župljani! Ljudi dobre volje! Dok tmine ovog svijeta zastiru pogled, toliko je dobrih ljudi koji sjaje ljubavlju. Neka nam Gospodin udijeli dar vjere da ne previdimo veliku svjetlost Bogočovjeka na zemlji. Jer Kristovo je rođenje početak našeg božanskog preporođenja. Neka nas sve u životu i radu vodi snažna poruka Radosne vijesti! Sretan Božić i blagoslovljenu novu 2018. godinu u iščekivanju našeg skorog susreta, svako dobro želi Vam Vladimir Kerečeni župnik Na niže navedenim…
 • Odredbe o postu i nemrsu u Zagrebačkoj nadbiskupiji
  Odredbe o postu i nemrsu u Zagrebačkoj nadbiskupiji Prema kanonskim odredbama i odluci zagrebačkog nadbiskupa kardinala Josipa Bozanića o postu i nemrsu u Zagrebačkoj nadbiskupiji u 2017. godini, ističemo sljedeće:Katoličkim vjernicima preporučuje se post i molitva, posebno petkom, kao dragocjeno sredstvo na putu zajedništva s Bogom i služenja braći ljudima. Stoga je važno da svećenici povremeno na to podsjete župljane i protumače im kršćansko značenje molitve i posta.POST i NEMRS obvezuju vjernike na Pepelnicu i Veliki petak. Uzdržavanje od mesne ili druge hrane…
 • Riječ Božja u Korizmi
  Riječ Božja u Korizmi Korizma je priprava za temeljni blagdan kršćana: USKRS. U njemu je sažeta osnovna zbilja kršćanske vjere - vazmeno otajstvo. Krist je nadvladao smrt, a s njome mržnju, zloću i grijeh i očitovao se kao Pobjednik. Zbog toga su od davnine u vazmenoj noći pripravnici na krštenje primali sakrament krštenja i tako su svjesno prianjali uz Krista i dali se na put koji je on zacrtao svojim životom.I danas, kada u našoj sredini ima još uvijek…
 • Kumstvo
  Kumstvo U pastoralu sakramenata krštenja, potvrde i ženidbe, gotovo svakodnevno se susrećemo s problematikom kumstva i kumovanja. Velik broj vjernika nije upućen te nažalost ne razumije ulogu i značenje osobe kuma/e prilikom slavljenja sakramenata, a još manje njegove dužnosti i obaveze koje bi imao/la obavljati tijekom čitavoga života. Odatle proizlaze brojne poteškoće, problemi, nesporazumi, a nerijetko i traume koje nastaju u trenutku kada postane jasno da osoba koja je ˝odabrana˝ ne može biti kum/a, jer za…
 • Uskrs - Vazam
  Uskrs - Vazam Uskrs je najveći i najstariji blagdan kršćanstva. Kršćani slave uskrsnuće svoga Gospodina – Isusa Krista. Po evanđelju ono se dogodilo u okvirima ondašnje židovske Pashe. Stoga se, kao i Pasha, slavi svake godine u doba punog mjeseca, neposredno iza proljetne ravnodnevnice. Osnovna poruka kršćanske vjere jest Kristovo uskrsnuće kao zalog našega uskrsnuća. To je temeljni događaj koji do kraja osmišljava svaki ljudski život i cijelu povijest čovječanstva. Bez toga uskrsnuća, koje jamči vječnu budućnost svake…