Odricanje i žrtva u vremenu Korizme

Na Pepelnicu ili čistu srijedu, u Katoličkoj crkvi započinje Korizma, četrdesetdnevna priprava za Uskrs. Tijekom Korizme svi smo pozvani na neke pozitivne promjene u našim životima. Nad svima nama lebdi Isusova riječ: ''Kraljevstvo Božje je pred vratima, obratite se i vjerujte Radosnoj vijesti“.
Što za nas kršćane znači obraćenje? Za obraćenje možemo reći da je mijenjanje puta, smjera; micanje od onoga što je zlo i okretanje k Bogu. Ono uključuje i nutarnju i vanjsku promjenu – obraćenje srca i promjenu ponašanja u svakodnevnom životu.
Vrijeme u kojem živimo puno je pobrkanih vrijednosti. Istinske vrijednosti su ugrožene i vrlo često ustupaju mjesto društvu konzumerizma i potrošnje. Potrošački pritisak dobio je važno mjesto u našim životima i često nas, da toga nismo ni svjesni dovodi do rastresenosti duha i odmiče nas od našeg unutrašnjeg duhovnog života. U takvom vremenu vrlo je teško govoriti o pokori, odricanju i žrtvi. Pokora i odricanje trebali bi proizlaziti iz viših ciljeva, a ne da budu ispunjavanje nametnutog pravila, religiozne forme ili brige za tjelesno i estetsko. U Novom zavjetu Isus objašnjava da je pravi post u stvari vršiti volju Oca nebeskog. On nam i daje primjer za to odgovarajući sotoni, po završetku pokore u pustinji, da ''ne živi čovjek samo o kruhu, nego o svakoj riječi što izlazi iz Božjih usta''. Zbog toga će naš post, odricanje, pokora imati smisla ukoliko nas oslobađa od sebičnosti, gorčine, osvete, nezadovoljstva i vodi ka radosti, pomirenju, zahvalnosti i dobroti.
Svaka pokora i odricanje trebali bi nas duhovno očistiti i ohrabriti da postanemo svjesni Božje prisutnosti, da osluškujemo i u našim životima provodimo Božju riječ i da budemo u prijateljskim odnosima s Bogom i ljudima. Iluzija je zamišljati svoje prijateljstvo s Bogom kao neprestanu radost. Svaka žrtva ima smisao, osobito ako znamo da, žrtvujući se, činimo djelo milosrđa zbog nečijeg dobra. Zato prigrlimo patnju i teškoće u našim životima, ne samo u vremenu Korizme, jer prihvatiti patnju znači susresti se s Bogom i započeti novi život koji će biti prožet mislima, riječima i djelima kojima nas je poučio sam Isus Krist.
 
Kornelija Medić
 1. NAJNOVIJE
 2. NAJČITANIJE
 • LJETNI RASPORED SVETIH MISA
  LJETNI RASPORED SVETIH MISA TIJEKOM LJETNIH MJESECI SRPNJA I KOLOVOZA * NEDJELJNE SU SVETE MISE U 9 I 10.30 SATI * tjedne svete mise su prema redovitom rasporedu svake večeri u 18.30 sati osim srijedom kada je sveta misa u 7 sati u samostanu kod sestara franjevki * od 15. srpnja do 14. kolovoza zbog godišnjih odmora raspored svetih misa je promijenjen kako je naznačeno
 • Proslavljen dan župe, blagdan sv. Kvirina
  Proslavljen dan župe, blagdan sv. Kvirina Zagrebačka župa sv. Kvirina, biskupa i mučenika proslavila je u ponedjeljak, 4. lipnja, blagdan svog nebeskog zaštitnika. Tijekom devetnaest godina postojanja župe župni je blagdan uvijek prilika za župno zajedništvo. Iznimka nije bila ni ove godine. Samoj župnoj proslavi prethodila je trodnevna priprava. Prvoga dana trodnevnice, u petak 1. lipnja, svetu misu je predslavio vlč. mr. Milan Dančuo, upravitelj župe Krista kralja na Trnju i profesor liturgike. Pjesmom su euharistijsko slavlje animirali članovi zajednice Neokatekumenskog…
 • KVIRINOVO 2018.
  KVIRINOVO 2018.  
 • Izlet u Gardaland
  Izlet u Gardaland  
 • Veliki Tjedan i Uskrs na Pantovčaku
  Veliki Tjedan i Uskrs na Pantovčaku § 25. ožujka CVJETNICA – NEDJELJA MUKE GOSPODNJE svete mise su u 9, 10.30 te 18.30 sati / prilika za ispovijed kod svih svetih misa (prilog od maslinovih grančica namijenjen je potrebama župnog caritasa)   § 27. ožujka VELIKI UTORAK—ŽUPNA USKRSNA ISPOVIJED od 19 sati (na raspolaganju za ispovijed će biti više svećenika)   § 29. ožujka VELIKI ČETVRTAK—MISA VEČERE GOSPODNJE u 18.30 sati § 30. ožujka VELIKI PETAK—SPOMEN ISUSOVE MUKE I SMRTI u 18.30…
 • Odredbe o postu i nemrsu u Zagrebačkoj nadbiskupiji
  Odredbe o postu i nemrsu u Zagrebačkoj nadbiskupiji Prema kanonskim odredbama i odluci zagrebačkog nadbiskupa kardinala Josipa Bozanića o postu i nemrsu u Zagrebačkoj nadbiskupiji u 2017. godini, ističemo sljedeće:Katoličkim vjernicima preporučuje se post i molitva, posebno petkom, kao dragocjeno sredstvo na putu zajedništva s Bogom i služenja braći ljudima. Stoga je važno da svećenici povremeno na to podsjete župljane i protumače im kršćansko značenje molitve i posta.POST i NEMRS obvezuju vjernike na Pepelnicu i Veliki petak. Uzdržavanje od mesne ili druge hrane…
 • Župni listić tijekom božićnog vremena i raspored blagoslova obitelji
  Župni listić tijekom božićnog vremena i raspored blagoslova obitelji   Dragi župljani! Ljudi dobre volje! Dok tmine ovog svijeta zastiru pogled, toliko je dobrih ljudi koji sjaje ljubavlju. Neka nam Gospodin udijeli dar vjere da ne previdimo veliku svjetlost Bogočovjeka na zemlji. Jer Kristovo je rođenje početak našeg božanskog preporođenja. Neka nas sve u životu i radu vodi snažna poruka Radosne vijesti! Sretan Božić i blagoslovljenu novu 2018. godinu u iščekivanju našeg skorog susreta, svako dobro želi Vam Vladimir Kerečeni župnik Na niže navedenim…
 • Riječ Božja u Korizmi
  Riječ Božja u Korizmi Korizma je priprava za temeljni blagdan kršćana: USKRS. U njemu je sažeta osnovna zbilja kršćanske vjere - vazmeno otajstvo. Krist je nadvladao smrt, a s njome mržnju, zloću i grijeh i očitovao se kao Pobjednik. Zbog toga su od davnine u vazmenoj noći pripravnici na krštenje primali sakrament krštenja i tako su svjesno prianjali uz Krista i dali se na put koji je on zacrtao svojim životom.I danas, kada u našoj sredini ima još uvijek…
 • Kumstvo
  Kumstvo U pastoralu sakramenata krštenja, potvrde i ženidbe, gotovo svakodnevno se susrećemo s problematikom kumstva i kumovanja. Velik broj vjernika nije upućen te nažalost ne razumije ulogu i značenje osobe kuma/e prilikom slavljenja sakramenata, a još manje njegove dužnosti i obaveze koje bi imao/la obavljati tijekom čitavoga života. Odatle proizlaze brojne poteškoće, problemi, nesporazumi, a nerijetko i traume koje nastaju u trenutku kada postane jasno da osoba koja je ˝odabrana˝ ne može biti kum/a, jer za…
 • Uskrs - Vazam
  Uskrs - Vazam Uskrs je najveći i najstariji blagdan kršćanstva. Kršćani slave uskrsnuće svoga Gospodina – Isusa Krista. Po evanđelju ono se dogodilo u okvirima ondašnje židovske Pashe. Stoga se, kao i Pasha, slavi svake godine u doba punog mjeseca, neposredno iza proljetne ravnodnevnice. Osnovna poruka kršćanske vjere jest Kristovo uskrsnuće kao zalog našega uskrsnuća. To je temeljni događaj koji do kraja osmišljava svaki ljudski život i cijelu povijest čovječanstva. Bez toga uskrsnuća, koje jamči vječnu budućnost svake…