Uskrs - Vazam

Uskrs je najveći i najstariji blagdan kršćanstva. Kršćani slave uskrsnuće svoga Gospodina – Isusa Krista. Po evanđelju ono se dogodilo u okvirima ondašnje židovske Pashe. Stoga se, kao i Pasha, slavi svake godine u doba punog mjeseca, neposredno iza proljetne ravnodnevnice.
Osnovna poruka kršćanske vjere jest Kristovo uskrsnuće kao zalog našega uskrsnuća. To je temeljni događaj koji do kraja osmišljava svaki ljudski život i cijelu povijest čovječanstva. Bez toga uskrsnuća, koje jamči vječnu budućnost svake ljudske osobe i svih pravih stvorenih vrijednosti, posljednja bi riječ u svakom životu i u cijelom razvoju svemira pripadala smrti, a svako bi se ljudsko zauzimanje pretvaralo u više ili manje bogatu i plemenitu, ali uvijek bezizlaznu egzistencijalističku avanturu. Zato biti kršćanin znači ponajprije vjerovati da je Bog Isusa, koga su ljudi razapeli, uskrisio i učinio Gospodarom svega stvorenoga. Krist je početak novoga svijeta u kojem mi sada živimo i koga ostvarujemo, a njegova punina je život vječni.
"Danas Bog po svome Jedincu pobijedi smrt i nama otvori pristup u vječni život" (Uskrsna molitva). Taj danas trajno odzvanja u svim liturgijskim slavljima, a njegovo osuvremenje posebno slavimo u vazmeno vrijeme i ugrađujemo kroz sve svoje napore i zalaganje u osobni život i život svijeta. Kristovo uskrsnuće je jezgra svega propovijedanja. Ono je bilo pripravljano kroz cijeli Stari zavjet, a kad je jednom ostvareno, sva kršćanska pokoljenja riječju i životom svjedoče za tu temeljnu istinu povijesti – Krist je uskrsnuo, s njime i mi neprestano uskrsavamo.
Prvo svjedočanstvo za uskrsloga Krista dali su njegovi učenici. Prema Djelima apostolskim, kršćanska se zajednica na toj činjenici i na vjernosti uskrslome Kristu zasniva, razvija i širi. Potrebno je i danas, da svi članovi Crkve, stave vjeru u središte svoga života, u nazočnost i djelotvornost uskrslog Krista. Premda kršćani sav svoj život prožimlju vjerom u uskrslog Gospodina, vazmeno vrijeme je posebna prigoda za to. Zbog toga se i prema obnovljenom redu krštenja odraslih ovo vrijeme zove "vrijeme mistagogije", vrijeme kad se novokrštenicima, a i svima ostalima dublje izlažu otajstva spasenja uskrsloga Krista.
Liturgijska se slavlja ovog vremena, osobito u čitanjima svetopisamskih tekstova usredotočuju na poruku koju navješćuju: Isus Krist, Gospodin, umro je i uskrsnuo za spas svijeta. Tako se s pravom može reći da čitanja u vazmeno vrijeme izlažu bit kršćanske vjere.
Što zapravo znači, toliko naglašavano uskrsnuće Isusa Krista; kako ga objasniti i barem malo približiti našoj ljudskoj logici?!
Isus je uskrsnuo, prvi u povijesti svijeta. On nije oživio poput Lazara, nego je njegovo tijelo uskrslo, a to znači preobraženo, oslobođeno od raspadanja, smrti i bolesti. Nad njim stari bezbožni svijet nema nikakvu vlast. To je, dakle, spas ljudskog tijela i ljudske naravi od bilo kakvog raspadanja i uništavanja. Isusovo je tijelo produhovljeno i preobraženo Duhom Božjim, ne bilo kakvim, ni bilo kojim duhom. To je naprosto Božje djelo, koje ostaje zauvijek. Punina koja traje čitavu vječnost, savršeni sklad naravi, prirode, prijateljstva Boga i čovjeka, materije i duha.
Isus, dakle, nije oživio da živi negdje na zemlji. Time se ne bi dogodilo ništa novo u ljudskoj povijesti i prirodi. On je preobrazio ljudsku narav, otvorio vrata za preobrazbu čitave prirode, svakog čovjeka, cijelog čovječanstva i ljudske povijesti. To znači da je oduzeo mogućnost da pakao, Sotona, grijeh i smrt imaju vlast nad čovjekom. Snaga uskrsnuća je u nama, a udijeljena nam je po krštenju.
Uskrs ne znači da je Isus nekamo otišao od nas. On je upravo ostao među nama, no nije prisutan na naš, tjelesni način, ne zauzima neki prostor nego istovremeno zauzima sve prostore, čitav kod svakog čovjeka, istovremeno na nebu i na zemlji.
On sjedi zdesna Bogu, a to znači da kao čovjek ima svu vlast nad nebom i nad zemljom. Po tim činjenicama vidimo kakvu veličanstvenu perspektivu i život u izobilju imamo. Zato Uskrs doista trebamo slaviti, radosni i nošeni spoznajom da nismo podložni smrti, raspadanju, umiranju i zlu. Nijedan neprijatelj čovjeka i čovječanstva nema vlast nad nama, uvijek smo u Božjoj ruci i konačna pobjeda je naša. Posljednju riječ ima Uskrs.
Aleluja je uzvik koji u vazmenom vremenu najviše odzvanja i ori se čitavim kršćanskim svijetom. On znači: Slavite Gospodina. To je poziv na radosno klicanje, na podizanje glasa i srca k Bogu u znak zahvalnosti. Stvorio nas je, otkupio i vodi nas u neizrecivu baštinu života koja nikada ne može prestati.
 
Tomislav Subotičanec
 1. NAJNOVIJE
 2. NAJČITANIJE
 • Župni listić tijekom božićnog vremena i raspored blagoslova obitelji
  Župni listić tijekom božićnog vremena i raspored blagoslova obitelji   Dragi župljani! Ljudi dobre volje! Dok tmine ovog svijeta zastiru pogled, toliko je dobrih ljudi koji sjaje ljubavlju. Neka nam Gospodin udijeli dar vjere da ne previdimo veliku svjetlost Bogočovjeka na zemlji. Jer Kristovo je rođenje početak našeg božanskog preporođenja. Neka nas sve u životu i radu vodi snažna poruka Radosne vijesti! Sretan Božić i blagoslovljenu novu 2018. godinu u iščekivanju našeg skorog susreta, svako dobro želi Vam Vladimir Kerečeni župnik Na niže navedenim…
 • Odredbe o postu i nemrsu u Zagrebačkoj nadbiskupiji
  Odredbe o postu i nemrsu u Zagrebačkoj nadbiskupiji Prema kanonskim odredbama i odluci zagrebačkog nadbiskupa kardinala Josipa Bozanića o postu i nemrsu u Zagrebačkoj nadbiskupiji u 2017. godini, ističemo sljedeće:Katoličkim vjernicima preporučuje se post i molitva, posebno petkom, kao dragocjeno sredstvo na putu zajedništva s Bogom i služenja braći ljudima. Stoga je važno da svećenici povremeno na to podsjete župljane i protumače im kršćansko značenje molitve i posta.POST i NEMRS obvezuju vjernike na Pepelnicu i Veliki petak. Uzdržavanje od mesne ili druge hrane…
 • Riječ Božja u Korizmi
  Riječ Božja u Korizmi Korizma je priprava za temeljni blagdan kršćana: USKRS. U njemu je sažeta osnovna zbilja kršćanske vjere - vazmeno otajstvo. Krist je nadvladao smrt, a s njome mržnju, zloću i grijeh i očitovao se kao Pobjednik. Zbog toga su od davnine u vazmenoj noći pripravnici na krštenje primali sakrament krštenja i tako su svjesno prianjali uz Krista i dali se na put koji je on zacrtao svojim životom.I danas, kada u našoj sredini ima još uvijek…
 • Kumstvo
  Kumstvo U pastoralu sakramenata krštenja, potvrde i ženidbe, gotovo svakodnevno se susrećemo s problematikom kumstva i kumovanja. Velik broj vjernika nije upućen te nažalost ne razumije ulogu i značenje osobe kuma/e prilikom slavljenja sakramenata, a još manje njegove dužnosti i obaveze koje bi imao/la obavljati tijekom čitavoga života. Odatle proizlaze brojne poteškoće, problemi, nesporazumi, a nerijetko i traume koje nastaju u trenutku kada postane jasno da osoba koja je ˝odabrana˝ ne može biti kum/a, jer za…
 • Uskrs - Vazam
  Uskrs - Vazam Uskrs je najveći i najstariji blagdan kršćanstva. Kršćani slave uskrsnuće svoga Gospodina – Isusa Krista. Po evanđelju ono se dogodilo u okvirima ondašnje židovske Pashe. Stoga se, kao i Pasha, slavi svake godine u doba punog mjeseca, neposredno iza proljetne ravnodnevnice. Osnovna poruka kršćanske vjere jest Kristovo uskrsnuće kao zalog našega uskrsnuća. To je temeljni događaj koji do kraja osmišljava svaki ljudski život i cijelu povijest čovječanstva. Bez toga uskrsnuća, koje jamči vječnu budućnost svake…